BIM (Yapı Bilgi Modellemesi)

Yapı bilgi modeli (evrensel adı ile BIM), yapıların planlama, dizayn, inşaat ve yönetim aşamalarında kullanılmak amacıyla geliştirilmiş akıllı modellere verilen genel isimdir. Genel hatlarıyla dijital bir ekosistemde doğan projelerin, yapıların yaşam döngüsü boyunca kontrol altında olmasını ve farklı disiplinlerden uzmanları kolaylıkla bir araya getiren sistemler bütünü de denilebilir.

BIM MODEL
Trimble BIM model

BIM’e neden ihtiyaç duyarız

İnşaat projelerinin en önemli adımlarından biri planlama bölümüdür. Gerekli maliyetlerin çıkartılmasının yanı sıra, inşaat faaliyetlerinin süresi ve yapıları kullanımı açmaya kadarki süreç planlama aşamasından belirlenmelidir. Günümüz rekabetçi ortamında yapılan büyük projelerde, meydana gelen bir kaç günlük aksamalar bile çok büyük maddi kayıplara sebep olabilmektedir. Bu nedenle, BIM alt yapısı ile başlanan projelerde, planlama aşamasından itibaren karşılaşılabilecek sorunların büyük bir bölümü bilgisayar ortamında çözülerek, sonradan ek maliyetler meydana getirmesinin önüne geçilebilmektedir.

BIM yalnızca büyük projeler için değil, tüm yapılar için bir gereklilik haline gelmektedir. Yıllar içinde bir yapıyı meydana getirirken beraber çalışan meslek grupları arasında ciddi bir iletişim sorunu oluştu. Sadece mühendislik ve mimari açıdan değil, neredeyse her yüklenici kendi yazılımını ve tekniklerini sahada uygulamak istediğinden, proje ve imalat esnasında zorlayıcı bir karmaşa oluştu. Her ne kadar ortak formatlı dosyalar ile bu sorunlar azaltılmak istense de, tekrar işleri ve revizyon maliyetleri halen ciddi bir kalem oluşturmaktadır.

İşte bu noktada BIM modelleri, yükleniciden bağımsız olarak tam etkileşimli bir çalışma ortamı sunmaktadır. Her çalışma birimi kendi alanını ana çalışma platformuna ekleyerek, sorunsuz çalışan bir sistemin dişlileri gibi uyum içerisinde görevlerini yerine getirebilmektedir.

Lazer Tarama ve BIM ilişkisi

BIM projeleri yalnız yeni başlanacak projeler için değil, mevcut yapıların yönetilmesi için de çok önemlidir. Hali hazırda kullanımda olan yüz binlerce önemli yapının çoğunda düzgün bir dokümantasyon ya da proje bile bulunmamakta. Bahsettiğimiz yapılar yalnız konut olarak kullanılan değil, hastane, okul, dini tesis, spor kompleksi ve alışveriş merkezi gibi toplum hayatının içinde olan ve sürekli kullanım halinde olduğumuz yapıları da kapsamaktadır.

Bu yapıları sayısal ortama aktararak dijital ikizlerini oluşturmak için insan kaynağı kullanmak yüksek maliyetli ve hatalara açık bir yöntemdir. Oysa 3D lazer tarama teknolojileri sayesinde, dijitalleşme işlemleri çok daha hızlı ve hatasız olarak gerçekleşmekte. Nitelikli iş gücü sahada ölçü almak yerine, model üzerinden analizler ve tasarımlar yapmaya odaklanabilir.

Ayrıca halihazır ölçümler sayesinde projeye aykırı imalat ve tadilatlar belirlenerek, yapının işletmesine yönelik adımlarda modeller revize edilebilir. Özellikle yıllar içinde sürekli değişime uğrayan yapıların mekanik, elektrik ve su tesisatı problemi yaşamasında temel neden projeye aykırı bu tadilatların tam olarak bilinmemesidir.

Comments are disabled.