Endüstriyel tesislerde lazer taramanın önemi

Petrol rafinerileri,  fabrika, tersane ve enerji santrali gibi endüstriyel tesisler, 7/24 çalışan ve hataya tahammülü olmayan mekanizmalardır. Bu nedenle tesislerde yapılacak bakım çalışmaları, yenilemeler, deplase işleri, güncelleme ve yeni yatırımlar için ciddi bir planlama ve varlık yönetimi hayati önem taşımaktadır. Doğası gereği çalışma koşullarının tehlikeler barındırdığı bu ortamlarda insan kaynaklı küçük hatalar kolaylıkla büyük sorunlara dönüşebilmektedir. Zor yoldan edinilen tecrübeler ile endüstriyel lazer tarama, tehlikeli sahalarda yapılacak ölçme ve planlama faaliyetleri için tek geçer yol olarak hızla yaygınlaşmaktadır.

Günümüz dijital tesislerinin kurulum ve yenilenmesinde boru ve ekipman modellemesi önemli bir yer tutmaktadır. Tesis P&ID lerinin oluşturulması, hat ve enstrümanların izometrik çizimleri ve akıllı ya da geometrik modellerin teslimine kadar geçen süreçte modelleme ve process ekipleri, ofis ve sahada yoğun mesai harcamaktadır. Buna karşın sahadan gelen doküman, çizim ve fotoğraflar çoğu zaman yetersiz kalmakta, hatta zamanla proje boyutuna bağlı olarak içinden çıkılması güç veri yığınlarına dönüşmektedir.

Endüstriyel lazer tarama

Endüstriyel lazer tarama ve belgeleme hizmetlerimiz sayesinde yüksek doğrulukta veriye istediğiniz an ulaşabilirsiniz. Yüksek hassasiyetli lazer tarayıcılar ve elektro optik ölçüm sistemleri ile tesislerin mevcut durumlarını sahaya çıkmadan gözlemleyebilirsiniz.

Tesis için hazırlanacak dijital ikiz ile operasyon adımlarını daha belirgin hale getirebilir, bakım zamanlaması ve parça tedarik sürelerinde ciddi tasarruflar yaratabilirsiniz. Ünite ve ekipmanların dijital ikizleri ile sayesinde yatırım ve işletme departmanları tam koordinasyonlu olarak çalışabilir.

İş güvenliği riski bulunan çalışma sahalarında, 3D lazer tarama ve tesis planlama çözümlerimiz ile projelerinizde maliyet ve süre açısından büyük kazanımlar elde edebilirsiniz. Sahada geçen zamanı minimuma indirmek artık mümkün. Klasik yöntemler ile yapılan ölçümlerden kaynaklı hataların önüne geçmek ve endüstriyel lazer tarama çözümlerimizi görmek için bizimle iletişime geçin.

Endüstriyel Tesislerde Lazer Tarama ve Belgelemenin Avantajları

  • Hassas 3D nokta bulutu verisi
  • Yüksek Çözünürlüklü Tesis Görünümü
  • Minimum Saha Ziyareti
  • Dokümantasyon Yönetimi
  • 3D As-Built Veri
  • Modelleme Yazılımlarına Tam Uyumluluk
  • Referans Koordinat Sistemi Atayabilme
  • Aveva , Autodesk ve Intergraph yazılımları ile tam uyumlu veri
  • Çakışma Analizleri
  • Sunum ve Raporlama için Animasyon ve Görseller